Neden veri tabanı bağımsız platform olmalı?

Neden veri tabanı bağımsız platform olmalı?

Veri tabanı bağımsız olarak geliştirilen bir uygulama yazılımı, verilerin veri tabanları arasında aktarım sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca veri tabanı yönetim sistemi seçme serbestliği ve gerektiğinde hızlıca yedek ve paralel veri depolama imkânı sağlar. Yani geliştirilen bir uygulama yazılımı, tablolarda yer alan veri düzeninin aynı olduğu, herhangi bir veri tabanı yönetim sistemi ile çalışabilir durumda olur.

Veri tabanı bağımlı uygulamalarda tüm sınırlama, tetkik ve yüklü alt programlar dahil olmak üzere bütün adımlar veri tabanı katmanı üzerinden yapılır. Bu şekilde geliştirilen veri tabanı bağımlı projelerde herhangi bir veri tabanı yönetim sistemi değişikliği, tüm adımların yeni veri tabanı yönetim sistemine göre yeniden düzenlenmesini gerektirir. Uygulamalar veri tabanı bağımsız olarak geliştirildiğinde ise tablo ve indeks oluşumu haricindeki tüm veri ile ilgili işlemler uygulama katmanında bir veri modülü içinde bulunduğu için, veri tabanı bağımlı sistemde bulunan söz konusu zorunluluklar ortadan kalkmış olur ve yapılması gereken işlemler ciddi oranda azalır.

Veri tabanı bağımsız geliştirilen uygulamalar herhangi bir veri tabanının kullanılmasına olanak tanır. Böylece veri tabanı seçimi kullanıcıya bırakılabilir. Açık kaynaklı ve ücretsiz veri tabanları dahil, herhangi bir veri tabanı kullanılabileceği için, kullanıcı için başlangıç maliyetinin uygun olması sağlanır. Ayrıca veri tabanı bakım – onarım işlemleri için fazladan giderler de ortadan kaldırılmış olur.

Veri tabanı bağımlı olarak geliştirilen bir uygulama ile veri tabanı bağımsız geliştirilen bir uygulama arasına bakım – onarım süreci, maliyet, iş yükü ve uzman personel gerekliği gibi noktalarda önemli farklar bulunmaktadır. Veri tabanı bağımsız uygulamalar iş yükünü ciddi oranda azaltır ve %30 ila %50 oranında daha düşük maliyete sahiptir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir